Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident podepsal účast české výpravy na zimních olympijských hrách v Pekingu

Prezident republiky Miloš Zeman podepsal nezbytný průvodní dopis k přihlášce na zimní olympijské hry v Pekingu, určený prezidentu Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomasi Bachovi. Slavnostní ceremoniál na Pražském hradě se kvůli koronaviru uskutečnil v komorním počtu. Zahájení zimní olympiády v Číně je naplánované na 4. února 2022. 

Přítomnému předsedovi Českého olympijského výboru Jiřímu Kejvalovi Zeman připomněl, že na průvodní dopis před OH v Riu de Janeiro má nepříjemné vzpomínky. 

„Tehdy jsem osobně na jeho žádost slíbil panu předsedovi Bachovi, že pojedu na olympijské hry do Ria. Na oplátku jsem dostal slib, že pan Bach zařídí divokou kartu pro Martinu Sáblíkovou, aby se mohla zúčastnit cyklistických soutěží. Nejsem si jist, jestli je v duchu olympismu nedodržování slibů,“ konstatoval prezident. 

Zeman tím narážel na olympijskou kauzu úspěšné rychlobruslařky Sáblíkové, která kvůli chybnému výkladu nominačních kritérií nemohla startovat v olympijské časovce. „Nicméně, nechci se k této otázce již vracet, dopis podepisuji, ale na žádnou olympiádu nepojedu. Přeji všem sportovcům plný úspěch a zdar v jejich počínání,“ zakončil prezident ceremoniál.