Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident podepsal zákon o elektronické neschopence, zavedena bude příští rok

Prezident Miloš Zeman podepsal novelu zákona o nemocenském pojištění, která zavádí projekt elektronické neschopenky. Fungovat by e-neschopenka měla začít od ledna příštího roku. Odklad projektu, který měl původně začít fungovat již od července, minulý týden schválil Senát.

Elektronické neschopenky měly být nejprve zavedeny už od letošního roku. Menšinová vláda ANO před rokem navrhovala novelou projekt zrušit jako nepřipravený a vytvořit nový systém od roku 2021. ČSSD ale prosadila spuštění první etapy projektu od letošního července. Současná vláda ANO s ČSSD se rozhodla rušící novelu stáhnout, pak ji ale nahradila návrhem týkajícím se půlročního odkladu projektu.

Papírové neschopenky budou existovat i po zavedení elektronických jako záloha pro případ výpadku elektronického systému. Zaměstnavatelé budou moci požádat Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) o automatické zasílání oznámení o vzniku pracovních neschopností svých zaměstnanců.

Lékařské organizace v rámci zavádění e-neschopenek prosadily jednoduché ověření identity ošetřujících lékařů a bude rovněž možné využívat certifikáty zdravotních zařízení, které vydává Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Předloha, kterou prezident dnes podepsal také přinese ministerstvu práce a sociálních věcí roční odklad pro zavedení nového jednotného informačního systému pro výplatu dávek a agendu zaměstnanosti, který měl původně fungovat od roku 2017.