Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident podepsal zákon, který umožní dát více peněz na samotestování koronaviru

Prezident republiky Miloš Zeman dnes podepsal zákon o kompenzacích osobám poskytujícím hrazené zdravotní služby zohledňujících dopady epidemie covid-19 v roce 2021. Díky tomu budou moci zdravotní pojišťovny zvýšit objem peněz na takzvané samotestování na onemocnění covid-19 a také budou moci převádět peníze na testování ze svých základních fondů do fondů prevence.

Podle důvodové zprávy k zákonu vydají zdravotní pojišťovny za měsíc na příspěvky na testování ve firmách zhruba 480 milionů korun, tj. 240 korun na osobu a měsíc. S testováním se počítá až do konce letošního roku.

„Zapojením prostředků fondů prevence zdravotních pojišťoven do podpory samotestování může reálně v letošním roce dojít k navýšení výdajů těchto fondů odhadem ve výši až pět miliard korun,“ stojí dále v podkladech.

Z fondů prevence dosud pojišťovny přispívaly svým pojištěncům například na nepovinná očkování, vyšetření nebo sportovní či rehabilitační aktivity. Ve fondech mají pojišťovny peníze nikoliv z vybraného pojistného na zdravotní pojištění, ale plní je z dalších zdrojů, jako jsou penále, pokuty nebo přebytky z hospodaření, v současné době v nich mají kolem dvou miliard korun.