Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident podepsal zákon o odkladu sociálních odvodů pro firmy, zaplatí až v říjnu

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek podepsal návrh zákona, který firmám dovolí odložit úhradu sociálních odvodů za květen až červenec. Zaplatit budou moci až v říjnu a z dluhu zaplatí pětinu obvyklého penále za podmínky, že odvedou pojistné, které musí hradit jejich zaměstnanci. Možnost odkladu odvodů má podle vlády posílit likviditu zaměstnavatelů, které postihla koronavirová krize.

Odklad plateb se bude předpokládat automaticky, postačí tedy, když firma peníze za květen do 20. června okresní sociální správě nepošle. Stejné to podle předlohy bude v následujících dvou měsících. Pokud zaměstnavatel dlužnou částku neuhradí do 20. října, správa sociálního zabezpečení mu vyměří běžné penále. 

Senát nakonec před postoupením zákona prezidentovi nehlasoval o avizovaném pozměňovacím návrhu Jitky Chalánkové z klubu ODS na úplné odpuštění penále, což v debatě podpořil i Miroslav Adámek (za ANO). Maláčová snížené penále hájila argumentem, že odklad odvodů by neměl být plošný. Měl by být podle ní výhodnou půjčkou pro zaměstnavatele, kteří to potřebují.

Sociální odvody zahrnují nemocenské a důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Z vybraných peněz se platí třeba důchody či mateřská. Zaměstnavatel odvádí z výdělku zaměstnance 24,8 procenta, zaměstnanec pak platí dalších 6,5 procenta. Sociální odvody za daný měsíc hradí zaměstnavatel vždy do 20. dne následujícího měsíce.