Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident podepsal zákon o snížení spotřební daně z pohonných hmot o 1,50 korun za litr

Prezident Miloš Zeman dnes podepsal novelu zákona o spotřebních daních, které sníží spotřební daň z nafty a benzinu o 1,50 koruny za litr. Čtyřměsíční snížení daně je vládní reakcí na zvýšení cen pohonných hmot, které podle analytiků způsobily hlavně inflační tlaky a invaze ruských vojsk na Ukrajinu. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) připustil, že v případě nafty by snížení na minimální hranici stanovenou EU mohlo být trvalé. 

Z litru benzinu se nyní odvádí daň 12,84 koruny a u nafty 9,95 koruny. Ministerstvo financí už dříve uvedlo, že ceny u čerpacích stanic by mohly díky snížení spotřební daně klesnout až o 1,80 Kč na litr. Předpokládaný výpadek příjmů státního rozpočtu činí zhruba čtyři miliardy korun. Státnímu fondu dopravní infrastruktury, který dostává 9,1 procenta z této daně, chce vláda jeho podíl nahradit. 

Ceny benzinu i nafty vystoupaly kolem 10. března na rekordní maxima v důsledku ruského vpádu na Ukrajinu, po kterém výrazně zdražila ropa a zároveň oslabila koruna vůči dolaru. Litr benzinu stál v průměru až víc než 47 korun, průměrná cena dieselu přesáhla 49,50 korun za litr. Ministerstvo financí kvůli snížení cen začalo zhruba od poloviny března sbírat data o výši marží jednotlivých prodejců paliv. 

Případné trvalé snížení sazby spotřební daně u nafty bude podle ministra Stanjury záviset na vývoji cen na světových trzích. Veřejnost ujistil, že do konce září budou pokračovat kontroly marží u prodejců, aby byla jistota, že se snížení daně do ceny promítne.