Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident podepsal zákony o pozastavení EET, odkladu záloh živnostníků i ošetřovném

Prezident Miloš Zeman podepsal pětici zákonů, které Parlament v minulých dnech přijal ve zrychleném režimu jako opatření proti dopadům epidemie koronaviru. Předpisy pozastavují EET, umožňují živnostníkům odložit zálohy na zdravotní pojištění a upravují také ošetřovné. O podepsání informoval prezidentův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček.

Pozastavení elektronické evidence tržeb (EET) znamená, že podnikatelé a další poplatníci, kterých se to týká, nebudou muset evidovat své tržby podle zákona o evidenci tržeb. Evidence tržeb bude pozastavena po dobu trvání nouzového stavu a tři měsíce po jeho skončení. Ministerstvu financí jde o to, aby omezilo návštěvy finančních úřadů poplatníky, kteří si tam kvůli třetí a čtvrté fázi EET musí dojít vyzvednout účtenky nebo autentizační údaje.

Stát bude nově platit ošetřovné rodičům dětí do 13 let věku, kteří s potomky zůstali doma v souvislosti s uzavřením škol a školek. Rodič dostane 60 procent redukovaného vyměřovacího základu po celou dobu, co budou školy nepřístupné, a to i zpětně. Dosud se ošetřovné vyplácelo nejvýše po donu devět dní a jen pro ošetřování dětí mladších 10 let.

Další norma stanoví, že živnostníci budou moci odložit úhradu záloh na zdravotní pojištění za březen až srpen. Do výše minimální zálohy jim budou platby odpuštěny. Odpuštěny jim budou rovněž minimální měsíční zálohy na sociální pojištění za stejné období.