Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident podepsal zmrazení platů ústavních činitelů a zvýšení dávek na bydlení

Prezident republiky Miloš Zeman dnes podepsal novelu zákona o platech ústavních činitelů, která od února zmrazí pro letošní rok platy všech politiků, soudců a státních zástupců na loňské úrovni. Hlava státu svým podpisem stvrdila také novelu zákona o státní sociální podpoře, která zvyšuje příspěvek na bydlení a také rozšiřuje okruh lidí, kteří mohou na příspěvek dosáhnout. 

Platy ústavních činitelů se stanovují z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se tak zvedly o šest procent, Zemanem podepsaná novela je opět sníží. V případě politiků to bude z 89 155 korun na „pouhých“ 84 060 korun, u soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a státní zástupci budou namísto 96 287,40 korun brát 90 748,80 korun měsíčně. 

Vláda chce novelou v krizové době ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Jediní, kdo se proti zmražení platů bouří, jsou soudci. Soudcovská unie ČR se minulý týden shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat „oprávněných platových nároků“ za tento rok. Ti se chtějí domáhat zrušení novely u Ústavního soudu. 

Novela o příspěvku na bydlení zvedá zpětně od ledna takzvané normativní náklady, z nichž se příspěvek na bydlení vypočítává. Zvýšení činí zhruba 1100 až 2100 korun podle počtu osob v domácnosti a typu bydlení. O podporu budou moci nově žádat také podnájemníci a vlastníci rekreačních objektů, kteří v nich trvale bydlí. 

„Rozšířili jsme okruh lidí, který by měl mít nárok. Bude i pro ty, kteří bydlí v podnájmu nebo ty, kteří mají trvalé bydliště a bydlí ve zkolaudovaném objektu určeném k rekreaci,“ uvedl k novele ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).