Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident podepsal zvýšení důchodů o 300 korun a odškodnění za Vrbětice

Prezident Miloš Zeman v neděli podepsal osm zákonů, mezi jinými také vládní novelu o zvýšení důchodů o 300 korun nad rámec valorizace. Hlava státu souhlasila rovněž s prodloužením otcovské dovolené na dva týdny i zmírnění podmínek na získání ošetřovatelského volna. Zeman svým podpisem schválil i zákon o odškodnění za exploze ve Vrběticích z roku 2014.

Důchodci si tedy příští rok polepší vedle zákonné valorizace, která má činit zhruba 450 korun, o dalších 300 korun. Dohromady tak seniorům od ledna 2022 průměrně přibude okolo 750 korun měsíčně. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí by měla průměrná penze v roce 2022 činit 16.275 korun.

Prezident podepsal také novelu z dílny ČSSD, která prodlužuje otcovskou dovolenou z jednoho na dva týdny. Souhlasil i s novelou, která upravuje pravidla provozu dětských skupin. Zařízení se budou muset jmenovat dětská skupina. Jejich financování bude vycházet z normativu pro soukromé mateřské školy. 

Obyvatelé a obce zasažení výbuchy muničních skladů ve Vrběticích mohou díky Zemanovu podpisu počítat s odškodněním ze strany státu. Zlínský kraj může podle návrhu dostat 59 milionů korun a pětice obcí celkem asi 309,5 milionu korun. Mezi obyvatele by stát mohl rozdělit podle odhadů kolem 291 milionů korun. Odškodnění obyvatel bude probíhat pomocí výpočtu denních částek ve třech stanovených obdobích v době od prvního výbuchu (2014) do ukončení zásahu (2020).