Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident podpoří zdanění církevních náhrad, novelu z dílny KSČM podepíše

Prezident Miloš Zeman oznámil, že dostojí svému dřívějšímu vyjádření a podepíše novelu zavádějící zdanění peněžitých náhrad pro církve za majetek nevydaný v restitucích. Návrh komunistů na zdanění náhrad od státu pro církve schválila v úterý Sněmovna. Poslanci přehlasovali veto senátorů, kteří označovali zdanění náhrad za protiústavní.

„Ano, já jsem to předem oznámil a nechci nikoho překvapovat,“ odpověděl prezident v rozhovoru na TV Barrandov na otázku, zda zdanění podepíše. Církve by nově musely podle návrhu zahrnovat státní náhrady do zdanitelných příjmů. Stát by mohl podle KSČM získat zpět zhruba 380 milionů korun z přibližně dvou miliard korun, které církvím na náhradách majetku ročně vyplácí.

Zdanění náhrad církvím bylo jednou z podmínek komunistické strany pro toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD. Zastánci zdanění náhrad argumentují jejich nadhodnocením a nerovností církví s ostatními restituenty.

Kritici i s odkazem na dřívější smlouvy mezi státem a církvemi o majetkovém vypořádání mluví o porušování principu právního státu a o zásahu do majetkových práv. Část senátorů i poslanců už avizovala, že pokud vstoupí novela v platnost, napadne ji u Ústavního soudu.

Církevní restituce, včetně náhrad, mají pomoci církvím vrátit či vynahradit majetek zabavený státem za totality. Zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi začal platit 1. ledna 2013. Počítá s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávají, mají církve během 30 let získat 59 miliard navyšovaných o inflaci. Náhrady jsou vypláceny od roku 2013.