Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident poobědval s předsedou Senátu i Sněmovny, dostal domácí palírnu a nůž

Prezident Miloš Zeman se v úterý na Pražském hradě sešel s předsedy obou komor českého parlamentu k tradičnímu novoročnímu obědu. Šéf Sněmovny Radek Vondráček prezidenta obdaroval přenosnou palírnou, předseda Senátu Jaroslav Kubera pak Zemanovi předal nůž na dopisy.

Po skončení oběda pak před novináři zmínil, že ho prezident na konci návštěvy praštil holí po hlavě. „Pan prezident mě praštil hůlkou do hlavy, velice málo. Když jsme odcházeli, on mě poklepal na moji tvrdou hlavu. Takže nemůžu si stěžovat, bylo to příjemné,“ líčil šéf horní komory. Podle Kubery to byla lepší scénka, než když hlava státu při oficiálním přijetí navigovala svou holí někdejšího premiéra Bohuslava Sobotku.

Kubera během návštěvy prezidenta obdaroval nožem. „Ne proto, aby spáchal harakiri, jak by si přáli jeho nepřátelé, ale na dopisy,” vysvětlil Kubera. Podle něj byl Zeman dárkem celkem potěšen.

Vondráček donesl hlavě státu „malou mobilní přenosnou palírnu“ jako „důkaz moravské nadvlády nad přírodou“. Palírna na pevný líh, na níž je podle předsedy dolní komory uvedeno prezidentovo jméno, je prý zcela funkční. „Takže může teďka v Lánech pálit vlastní brandy, vlastní slivovici,“ vysvětlil Vondráček. Dodal, že náruživí kuřáci Zeman s Kuberou letos vykouřili méně cigaret než před rokem. „Jsem rád, že kolegové jsou tolerantní a že jim nevadilo, že jim do toho kouření jím,“ dodal šéf Sněmovny.

U slavnostní tabule se podával hovězí vývar s játrovými knedlíčky a jehněčí kotletky v čabajkové krustě se šťouchanými bramborami, které byly podle Kubery exkluzivní. Jako dezert byly podávány domácí makové koláčky. „Vypadaly jako Babišovy koblihy, ale byl jsem ujištěn o tom, že to nejsou Babišovy koblihy, ale koláčky staročeské s tvarohem a s mákem,“ glosoval Kubera.