Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident poobědval s šéfy obou parlamentních komor

Po roční odmlce se prezident Miloš Zeman vrátil k novoročním obědům s předsedy obou komor parlamentu. Na Pražský hrad dnes dorazil předseda Senátu Jaroslav Kubera a předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček. k novoroční tabuli na Pražském hradě také prezidentův kancléř Vratislav Mynář.

Řeč byla především o koordinaci zahraniční politiky České republiky, manželství homosexuálů a odchodu Velké Británie z Evropské unie. „Byly to příjemně strávené dvě hodiny pasivního kouření,“ řekl po společné schůzce se dvěma kuřáky předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček. S novináři zažertoval, že se vzhledem ke svému původu cítí trochu jako moravské uzené.

Zemanův tlak na přesídlení české ambasády v Izraeli do Jeruzaléma podle Kubery není dobrý. Lepší by prý bylo získat pro podobný krok i další státy. „Není dobré to uspěchat, abychom nebyli jedinými. Vypadá to, že některé země visegrádské čtyřky by se k tomu taky připojily,“ uvedl Kubera.

Předseda Senátu se nedomnívá, že Británie uspořádá nové referendum o odchodu z EU. „Ty naše spekulace se shodovaly v tom, že z obou stran teď bude snaha brexit odložit. Vždy, když si nevíte rady, tak to odložíte. Myslím, že se tomu říká prokrastinace, jestli se nemýlím, i já tím trpím výrazně,“ zhodnotil současnou situaci.

Zeman na schůzce zopakoval, že nepodepíše uzákonění sňatků gayů a leseb. Tři nejvyšší ústavní činitelé spolu také hovořili o prezidentově opakovaném nejmenování dvou docentů profesory. S jeho rozhodnutím projevil nesouhlas jak Kubera, tak Vondráček. „Některé věci nejsou tak důležité, aby stály za vyvolání sporu, ale v tom se asi s panem prezidentem neshodnu,“ řekl Kubera. Vodráček pak uvedl, že „prezident je konzistentní, stojí si za svým, nemůžeme spolu souhlasit ve všem.“

Na Hradě se podávala pražská šunka od kosti s čerstvým křenem, telecí medailonky s omáčkou z hříbků, variace domácích knedlíků a na závěr čokoládová zmrzlina. Pilo se portské víno a hruškovice. Od prezidenta si pak oba předsedové odnášeli knihu o Lánské oboře.