Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident poskytl záštitu druhému ročníku vlasteneckého setkání s účastí KSČM a SPD

Prezident republiky Miloš Zeman poskytl záštitu vlasteneckému setkání, které se uskuteční v sobotu 15. srpna v Příčovech u Sedlčan. Bude se jednat o již druhý ročník. I tentokrát na setkání vystoupení přední osobnosti veřejného života, účast potvrdil mimo jiné profesor Jan Keller nebo bývalý pražský primátor Igor Němec. Loni akci narušili aktivisté s duhovými vlajkami, kteří její konání označili za fašistickou hrozbu a po jejích účastnících házeli jablka.

Akce přitom vzbudila kontroverze pro své osazenstvo – loni mezi řečníky patřili například protiislámský aktivista Martin Konvička nebo předseda dělnické strany Tomáš Vandas, letos plánují přijet politici SPD či KSČM. Zeman akci zaštítil proto, že je zastáncem svobody slova a chtěl podpořit konzervativní myšlenky, sdělil jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

„Pan prezident je hlubokým zastáncem svobody slova a názoru, proto udělil záštitu akci, která představuje konzervativní myšlenky. Právě o těchto myšlenkách bychom v současném bezhodnotovém světě euroamerické civilizace měli uvažovat,“ vysvětlil mluvčí, proč prezident akci záštitu udělil.

Účast na setkání letos dále plánuje například bývalý místopředseda KSČM Josef Skála, který patří v rámci strany mezi zástupce radikálního proudu a někdy bývá označován za stalinistu, nebo poslanec SPD Jiří Kobza. Ten uvedl, že se jedná o „setkání intelektuálů, kteří jsou vlastenečtí, kteří jsou na té straně, jež není preferovaná v médiích, aby tam dostali prostor se vyjádřit“.