Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident potřebuje psychiatra, prohlásila Stehlíková u soudu se Zemanem

Bývalá ministryně pro lidská práva, lékařka Džamila Stehlíková trvá na tom, že prezident Miloš Zeman potřebuje psychiatrickou pomoc kvůli svým závislostem na alkoholu a tabáku. U dnešního soudního stání uvedla, že za jejími výroky o Zemanově zdraví stál dobrý úmysl – záchrana prezidentova života. Zeman po Stehlíkové žádá omluvu a milion korun na Fond ohrožených dětí kvůli jejím výrokům o jeho zdravotním stavu během loňské hospitalizace. 

Lékařka tehdy mimo jiné uvedla, že abstinování prezidenta v nemocnici vedlo k náběhu na delirium tremens. Zmínila také metabolický rozvrat kvůli alkoholické jaterní cirhóze, trvalé poškození mozku či skokové zdementnění. Podle hradního právníka Marka Nespaly si tyto informace buď Stehlíková vymyslela, nebo ji někdo napálil.

„Pan prezident se nikdy netajil zálibou v alkoholu, tabáku. To jsou diagnózy ryze psychiatrické. A právě ta závislost na alkoholu je hlavní příčinou cirhózy jater, o které není pochyb. Když chcete léčit cirhózu, tak musíte léčit tu primární chorobu. To dělá psychiatr, nejlépe adiktolog, to znamená odborník na návykové nemoci,“ řekla dnes Stehlíková u soudu.

„Jsou věci, které jsou notoricky známé – a pan prezident se tím nijak netají -, že pan prezident má velmi kladný vztah k alkoholu, který vyústil ke stavu, ve kterém byl na přelomu loňského září a října,“ argumentoval advokát Stehlíkové Artur Ostrý a dodal, že Zemanovo „nezřízené pití, ke kterému se hrdě hlásil, kdy se nechal slyšet, že denně vypije dvě až tři lahve vína, které večer zapije několika panáky tvrdého alkoholu.“

Sám prezident na zahájení svého sporu k Obvodnímu soudu pro Prahu 3 nedorazil, vyslal za sebe hradního advokáta Marka Nespalu. Ten popřel, že by byl Zeman alkoholikem. “Nikdo mu žádný alkohol nezakázal. Měl zažívací potíže, sám se rozhodl, už to bude rok a nemá s tím žádný problém. Kdyby byl deliriálním alkoholikem, tak ten nemocniční pokoj rozmlátí a musí být svazován,” prohlásil.