Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident potvrdil svou účast na oslavách Dne vítězství v Moskvě, setká se i s Putinem

Prezident Miloš Zeman potvrdil svou účast na letošních oslavách Dne vítězství v Moskvě. Ještě před několika měsíci prohlásil, že kvůli ruské reakci na ustanovení 21. srpna památným dnem se zřejmě akce nezúčastní. Nyní v rozhovoru pro slovenskou Pravdu potvrdil nejen svou účast, ale i setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Český prezident obdržel pozvání loni v červnu. Nicméně tyto plány mohlo narušit prohlášení ruského ministerstva zahraničí, které v prosinci kvůli ustanovení 21. srpna památným dnem vyjádřilo „velké rozčarování“ a vyzvalo Prahu, aby „otočila stránku“ v těchto dějinách. Zeman toto prohlášení označil za „absolutní drzost“ a uvedl, že zvažuje, zda do Moskvy vůbec pojede.

Na konci loňského roku ruský prezident Putin zaslal Zemanovi blahopřání k novému roku, ve kterém zmínil, že jeho účast na oslavách v Moskvě u příležitosti 75. výročí vítězství bude symbolizovat přátelství a respekt mezi národy Ruska a Česka. „Když jsem teď dostal dopis prezidenta Putina, který se těší na naše setkání, tak si myslím, že právě jemu řeknu, že nějaký šílenec na ministerstvu zahraničí udělal něco, za co se má Rusko stydět,“ poznamenal Zeman.

V rozhovoru pro deník Pravda, který v úplném znění vyjde začátkem příštího týdne, se Zeman pozastavil nad tím, proč v Poslanecké sněmovně po schválení památného dne 21. srpna nepadl návrh, aby se oficiálně připomínala i nacistická okupace Čech, Moravy a Slezska v roce 1939.