Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident potvrdil, že na ústavního soudce navrhne prorektora Univerzity Karlovy Aleše Gerlocha

Prezident Miloš Zeman oficiálně oznámil, že na ústavního soudce navrhne Senátu prorektora Univerzity Karlovy a dlouholetého profesora ústavního práva Aleše Gerlocha. Informaci potvrdil sám Gerloch, který má Hradu dodat doklady potřebné k zahájení řízení. Zeman dosud podle něj ale návrh neposlal Senátu, jehož souhlas ke jmenovaní soudce Ústavního soudu potřebuje.

„Včera jsem byl v Kanceláři prezidenta republiky a obdržel jsem žádost k dodání dokladů, které jsou k zahájení řízení potřeba. Oficiálně tedy začíná příprava na jmenování a pan prezident mě navrhne Senátu,“ řekl webu iROZHLAS.cz Gerloch. Na Ústavním soudu má nahradit soudce Jana Musila, který ke konci ledna na vlastní žádost skončil. O tom, že Zeman navrhne na uvolněné místo prorektora Univerzity Karlovy Gerlocha, informoval koncem ledna po schůzce s prezidentem předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS).

Proti jmenování Gerlocha se dříve vyslovili někteří senátoři. „Profesor Gerloch je ideální advokát, už jsme se mnohokrát přesvědčili, že obhájí prezidentovi prakticky cokoli,“ uvedl například senátor a místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin. Podle něj v minulosti prezident Zeman na základě Gerlochových analýz argumentoval, že jeho předvolební výjezdy do krajů nejsou kampaní, nebo že nemusí jmenovat ministrem zahraničí Miroslava Pocheho (ČSSD).

„Nedomnívám se, že to je za odměnu, protože k tomu nevidím vůbec žádný relevantní důvod,“ je přesvědčen Gerloch. Zopakoval, že pro Hrad vypracoval pouze dvě obecná stanoviska. „Prezident republiky nenavrhuje kandidáty na základě politické nebo jiné blízkosti či snad absolutní názorové shody, ale na základě odbornosti. Profesor Gerloch je bezesporu respektovaným odborníkem,“ vyvrátil spekulace také prezidentův mluvčí Ovčáček.