Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident povečeřel s premiérem v Lánech, probírali Zemanovu jarní cestu do Moskvy

K pravidelné večeři a poradě se včera na zámku v Lánech sešli prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO). Hovořili spolu o zahraniční politice, plánech v jaderné energetice a o schvalování rozpočtu na příští rok. Zeman Babišovi oznámil, že se v květnu zúčastní oslav výročí konce druhé světové války v Moskvě.

„Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity,“ sdělil premiér Babiš novinářům zhruba hodinu a půl dlouhé schůzce.

Premiér uvedl, že spolu diskutovali také o oslavách 30. výročí sametové revoluce. Prezident, který neplánuje 17. listopadu veřejné vystoupení, podle Babiše zavzpomínal na svoji účast v okamžicích, které formovaly současnou podobu společnosti.

Zatímco prezident v sobotu vyrazí na Slovensko položit květiny k pamětní desce u Univerzity Komenského v Bratislavě, premiér bude v neděli hostit kolegy ze sousedních zemí v Národním muzeu a Kramářově vile. „Pan prezident navštíví v sobotu 16. listopadu Bratislavu. Toto datum nebylo vybráno náhodou. Připomínáme si 30. výročí protirežimní studentské demonstrace, která o den předběhla pražské události,” uvedl mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.

Prezident s premiérem mají v plánu se do Vánoc setkat ještě jednou, na tradiční novoroční oběd se pak Miloš Zeman s Andrejem Babišem v doprovodu svých manželek sejdou v neděli 5. ledna.