Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident požádal ministra zahraničí o vyslání letounu s humanitární pomocí Číně

Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek na Pražském hradě setkal s ministrem zahraničních věcí Tomášem Petříčkem (ČSSD), aby jej požádal o vypravení humanitární pomoci Číně. Petříček slíbil, že návrh na vyslání armádního speciálu v pondělí předloží vládě ke schválení. Letadlo poveze humanitární pomoc poskytnutou českými městy, kraji a firmami.

„Pan prezident v rámci organizace humanitární pomoci Číně sužované koronavirem požádal ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka, aby na pondělní jednání vlády předložil schválení vyslání leteckého speciálu do Číny,“ uvedl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Letecký speciál by podle něj měl odletět v pondělí večer nebo v úterý ráno. Na palubě bude naloženo více než 6,5 tuny dezinfekčních a hygienických prostředků a roušek.

Kancléř Vratislav Mynář ve středu řekl, že lokaci, kam bude humanitární pomoc směřovat, by měl zajistit ve spolupráci s čínskými úřady český velvyslanec v Pekingu Vladimír Tomšík.

Vlastní sbírku na pomoc Číně uspořádal i Pražský hrad. „Pan prezident v rámci Kanceláře prezidenta republiky inicioval finanční sbírku na humanitární pomoc Číně, vybralo se 150 000 korun,“ informoval Ovčáček.

Český armádní speciál poveze také humanitární pomoc z Vysočiny. Dárci z Třebíče a okolí shromáždili téměř 400 kilogramů zdravotnického materiálu jako pomoc pro partnerské čínské město I-čchang z provincie Chu-pej.