Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident pozval premiéra Fialu na tradiční novoroční oběd, setkají se 2. ledna

Prezident Miloš Zeman ani poslední nový rok ve svém úřadu neporuší tradici a na novoroční oběd na zámek Lány pozval premiéra Petra Fialu (ODS). Podle tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka je oběd naplánován na poledne 2. ledna 2023. Zda na něj byly pozvány i manželky nebo děti politiků, mluvčí neupřesnil.

Tradici novoročních obědů prezidenta s premiérem v Lánech zahájil Zemanův předchůdce Václav Klaus. Od počátku šlo o společenské setkání, při němž oba politiky doprovázely manželky. Výjimkou byly roky 2008, 2009 a 2013, kdy tehdejší premiéři Mirek Topolánek a Petr Nečas (oba ODS) již nežili s manželkami, a proto se politici setkali pouze ve dvou.

Jen prezident a premiér u stolu seděli také loni, kdy širší účast zhatila opatření proti šíření koronaviru. Zeman původně kromě tehdejší premiéra Andreje Babiše (ANO) pozval i jeho manželku a děti, následovala ale ostrá reakce opozice i veřejnosti. Oběd totiž připadl na období přísných protiepidemických opatření, kdy se na veřejnosti mohli setkávat jen dva lidé. Babiš se Zemanem se nakonec rozhodli poobědvat jen spolu.

Prezident se v minulosti tradičně scházel i s předsedy Parlamentu. Zda se podobné setkání uskuteční i příští rok není jasné. S předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) má Zeman spory dlouhodobě, napjaté vztahy má i s předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09). Oběd s nimi letos neuspořádal, nepozval je ani na předávání státních vyznamenání 28. října.