Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident pozval vládu na adventní večeři v Lánech, vánoční setkání se má stát tradicí

Prezident Miloš Zeman v pondělí uspořádal na zámku v Lánech adventní večeři pro členy vlády. Pozvání hlavy státu přijali všichni ministři kabinetu premiéra Andreje Babiše (ANO). Miloš Zeman projevil přání udělat z tohoto „přátelského setkání se členy vlády v adventním čase“ každoroční tradici.

Lánští kuchaři pro ministry připravili tříchodové menu. Jako předkrm se podávala Pražská šunka od kosti a domácí vepřový sulc s čerstvým křenem, po kterém následoval hlavní chod – bažant špikovaný slaninou po lánsku. Večeře byla zakončena dezertem v podobě zmrzlinového poháru s ovocem. Číšníci rozlévali Sauvignon 2017 a Panské 2015 z moravských sklípků.

„Pojďme se domluvit, že to bude tradiční akce,“ citoval mluvčí Jiří Ovčáček prezidenta, který by z této adventní večeře s vládou rád udělal každoroční setkání. Po společné večeři, kdy podle prezidentových slov proběhla velmi příjemná diskuse se prezident s premiérem ještě sešel k jednání mezi čtyřma očima.

Podle současného zvyku se na přelomu roku setkává prezidentský pár s premiérem a jeho chotí, hlava státu po Novém roce hostí také šéfy obou parlamentních komor.

Letošní řekněme ústavní novinkou je také neformální společné jednání celé vlády o prioritách jednotlivých resortů na další rok, které se poprvé uskutečnilo v neděli na štiřínském zámku. Ministři o svých plánech diskutovali od nedělního odpoledne do pondělního oběda. I premiér Babiš by chtěl takové setkání organizovat každoročně.