Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident na Pražském hradě poobědval s americkým velvyslancem Kingem

Prezident Miloš Zeman dnes v poledne na Pražském hradě přijal amerického velvyslance Stephena B. Kinga. Dvojice se setkala u přátelského pracovního oběda, na který prezident Kinga při posledním setkání pozval. Podávalo se kachní stehno s bílým zelím a variací domácích knedlíků následované domácím makovým koláčem.

Prezident s Kingem hovořil o situaci na Blízkém východě, převratu ve Venezuele nebo o válce v Afghánistánu. Řeč byla i o uspořádání česko-amerického ekonomického fóra na Pražském hradě. K setkání došlo jen pár dnů poté, co Zeman prozradil, že jeho dlouho očekávané setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem pravděpodobně neproběhne. Odkázal při tom právě na informace od Kinga. Bílý dům podle něj mlčí a Zeman se nechce vnucovat.

K situaci ve Venezuele Zeman velvyslanci sdělil, že podporuje brzké uspořádání svobodných voleb. K těm by měl zemi dovést opoziční lídr Juan Guaidó, který byl prohlášen prozatímním prezidentem poté, co parlament neuznal druhý mandát dosavadního prezidenta Nicoláse Madura. USA byly jednou z prvních zemí, které Guaidóa podpořily, později se přidalo i Česko.

„Tématem bylo také uspořádání česko-amerického ekonomického fóra na Pražském hradě a celkově vzájemné hospodářské vztahy,“ informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zároveň poznamenal, že dialog mezi Zemanem a Kingem bude nadále pokračovat. „Setkání se tak stávají novou tradicí,“ uvedl. Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák uvedl, že ekonomické fórum by se mohlo konat ještě v první polovině tohoto roku. Záležet ale podle něj bude také na ukončení sporu v USA ohledně rozpočtu.

Naposledy Zeman obědval s Kingem minulý rok v srpnu u příležitosti 100. výročí vzniku Československa. Tehdy uvedl, že je třeba rozvíjet spolupráci mezi Českem a USA. Velvyslance následně pozval do Lán. Dnešní setkání se ale nakonec uskutečnilo v prostorách Pražského hradu.