Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident na Pražském hradě předal ocenění za hrdinské činy Zlatý záchranářský kříž

Prezident na Pražském hradě předal ocenění za hrdinské činy Zlatý záchranářský kříž

Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě předal ocenění za nejlepší záchranářské činy roku 2018. Zlatý záchranářský kříž získali profesionálové i laici, kteří často za dramatických okolností pomohli k záchraně lidských životů. Smyslem projektu je vyzdvihnout výjimečné či profesionálně zvládnuté zásahy hasičů, zdravotníků, vojáků či policistů, ale i obyčejných občanů.

Z rukou prezidenta Miloše Zemana letos převzali Zlatý záchranářský kříž například trenérka veslařů Martina Součková a bývalý námořník Radovan Stránský. Ti minulý rok z rozbouřené Vltavy vytáhli dva tonoucí hledače takzvaných kešek, které do řeky spláchla vlna z přívalového deště.

Cenu dostali i policista, který včas vystopoval popelářský vůz s živým nákladem, či patnáctiletý chlapec za záchranu spolužačky z ledové vody. Posmrtně byl oceněn dlouholetý starosta dobrovolných hasičů Karel Richter.

“Nejkurióznějším záchranářským činem” se stala záchrana muže, který usnul v kontejneru na papír v Kroměříži a o pomoc si zavolal ze vnitřku vozu, kde už je papír lisován. Policista Miroslav Slavík zvládl po telefonu rychle nalézt svážecí firmu i zajistit vypnutí lisu. Zachráněný tak vyvázl jen s poraněním kyčle.

Prezident v krátkém projevu připomenul slova Talmudu, že každý, kdo zachrání jeden lidský život, zachránil celé lidstvo. S odkazem na románovou dvojici Jekyll a Hyde pak poznamenal, že každého člověka, když se setká s kritickou situací, jeho jedna část vyzývá, aby utekl, zároveň ho ale úcta nutí, aby pomohl. „Děkuji vám, že všichni ocenění vyslyšeli tichý vnitřní hlas jejich sebeúcty,“ poděkoval přítomným hrdinům.

Soutěž Zlatý záchranářský kříž vyhlašuje od roku 1999 časopis Rescue report. Letos hodnotitelé posuzovali 73 nominací. Od roku 2008 předává ocenění prezident republiky.