Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident předal cenu sv. Vojtěcha za mír, svobodu a spolupráci v Evropě Peteru Zajacovi

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek na Pražském hradě slavnostně předal cenu svatého Vojtěcha za mír, svobodu a spolupráci v Evropě. Prestižní cenu uděluje každé dva roky německá Adalbertova nadace osobnosti, která se mimořádným způsobem zasloužila o integraci Evropy a o prohloubení a péči o sousedské vztahy mezi národy západní a střední Evropy.

Ocenění letos získal slovenský politik a literární vědec Peter Zajac, který byl na podzim roku 1989 jedním ze zakladatelů hnutí Veřejnost proti násilí a vedl jednání s Občanským fórem. V letech 1968 až 1969 působil jako redaktor Mladé fronty a Smeny, které se angažovaly pro demokracii a svobodnou tvorbu.

„Bojoval jste nejen proti totalitnímu režimu, ale i proti autoritativnímu režimu,“ prohlásil prezident o Zajacovi. „Toto vše, pane profesore Zajaci, říkám i proto, že se blíží 30. výročí naší listopadové revoluce. A tuto revoluci si jistě budou přisvojovat i lidi, kteří s ní nemají nic společného nebo stáli na druhé straně barikády,“ řekl Zeman.

Prezident hned nato odkázal i na spisovatelku a signatářku Charty 77 Lenku Procházkovou, kterou Senát nedávno odmítl jmenovat členkou Rady ÚSTR. „I dnes zažíváme situaci, kdy například signatářce Charty 77 je bráněno v jejím uplatnění lidmi, kteří nezřídka kolaborovali s komunistickým režimem. Taková míra pokrytectví je až neúnosná, ale bohužel se s ní setkáváme, a právě proto proti ní musíme bojovat,“ poznamenal Zeman.

Z českých osobností cenu sv. Vojtěcha v minulosti získal například bývalý prezident Václav Havel, kardinál František Tomášek nebo někdejší premiér a dlouholetý předseda Senátu Petr Pithart.