Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident při diskusi s občany prozradil, na co se těší do důchodu. Jsou to knihy a příroda

Během své návštěvy Ústeckého kraje navštívil prezident Miloš Zeman také obec Lukavec na Litoměřicku, která se stala krajskou vesnicí roku 2022. A právě zde si našel chvíli, aby diskutoval s místními obyvateli, kterých přišlo zhruba 150. Hned několik dotazů občanů směřovalo na Zemanovy plány po skončení jeho prezidentského mandátu. Zeman odpovídal, že dá politice sbohem a bude s věnovat odpočinku.

„Moji političtí oponenti, zejména ze Senátu, mě už téměř pohřbívali. Hyenismus se někde ve společnosti vyskytuje, ale nyní jsem na tom poměrně dobře, čeká mě oslava osmdesátin, devadesátin a potom budu soutěžit o titul nejstaršího muže České republiky,“ prohlásil Zeman s nadsázkou sobě vlastní.

„Jestli si myslíte, že se budu ucházet o nějakou funkci ve svých 78 letech, jste na omylu, protože každý člověk si zaslouží i odpočinek. A víte, co je moje ideální představa odpočinku? Knížky. Já mám velmi rád knížky, hlavně historické, životopisy, současně čtu životopisy Reagana, Putina a dočetl jsem životopis Tita. Říká se, že historie je magistra vitae a je to pravda, takže v každém případě je to jedna část odpočinku,“ popsal prezident. 

Další věcí, na kterou se prý Zeman do politického důchodu těší, je příroda. „Mám strašně rád les a zajímá mne kultivace lesa a vody. Protože v Lánech je nádherná stará obora se stromy starými 300 i více let a je tam i Klíčavská přehrada, kterou opravili, takže když mě tam budou pouštět i jako důchodce, přijedu se podívat a možná obejmu i nějaký strom. Staří Keltové prý objímali stromy, jejich druidové byli kněží, kteří sloužili bohoslužby právě v lese, a na jednom setkání velmi dávno mi jeden občan říkal: Ale pane prezidente, vy jste Kelt. Zamyslel jsem se nad tím a ono na tom možná něco je,“ řekl Zeman.