Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident přijal české velvyslance, varoval před ideologiemi a „studenoválečnictvím“

Prezident Miloš Zeman v úterý na Pražském hradě přijal české velvyslance, kteří sem zamířili na každoroční poradu. V projevu pak prezident varoval před Tálibánem a prohlásil, že Západ se bude muset do Afghánistánu dříve, či později vrátit. Přítomné diplomaty pak požádal, aby dávali přednost ekonomické diplomacii před „studenoválečnictvím“.

Ve zhruba čtvrthodinové řeči prezident řekl, že „Česko má založit svoji zahraniční politiku na ekonomické diplomacii, podpoře exportérů, získávání zahraničních investic, a nemá být zemí, která bude poučovat ostatní, zejména velmoci.“

Zeman dále velvyslancům řekl, že není ruský ani čínský agent, ve skutečnosti je pouze český. V tomto směru zmínil aktivity zemřelého miliardáře Petra Kellera. Ten podle něj díky svým aktivitám uspěl na ruském a čínském trhu. „Odmítnout exportní možnosti na těchto a dalších trzích je pošetilé. Pošetilé jsou i studenoválečnické postoje,“ shrnul prezident.

Prezident hovořil také o Afghánistánu a Tálibánu. „Situace v Afghánistánu určitě pozitivní není. Tálibán vybuduje nové teroristické centrum, které bude financováno z opia,“ varoval. „Dříve nebo později se budeme muset do Afghánistánu vrátit. Nejdřív musí ale přijít vlna teroristických útoků v novém balení,“ obává se Zeman. Připomněl ale, že z NATO vystupovat nechce. Vyzval však k jeho reformě. 

Diplomaté se sešli po dvou letech, kvůli roční pauze způsobené pandemií koronaviru. Zúčatnilo se jej několik desítek ambasadorů. Setkání předcházela zhruba půlhodinová schůzka prezidenta s ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD). Ten v úvodu zasedání označil spolupráci a komunikaci s prezidentem za základní předpoklad efektivní zahraniční politiky.