Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident přijal demise Kněžínka a Ťoka a odvolal Novákovou

Prezident Zeman dnes přijal demisi ministra dopravy Dana Ťoka (ANO) a ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (ANO) a odvolal ministryni průmyslu Martu Novákovou (ANO). Z funkce vicepremiéra také odvolal ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO).

V odpoledních hodinách pak na Pražském hradě proběhne jmenování jejich nástupců – v čele resortu spravedlnosti zasedne Marie Benešová (za ANO), ministerstvo průmyslu a obchodu povede Karel Havlíček (ANO) a o dopravu se bude starat Vladimír Kremlík (ANO).

Advokátka Marie Benešová je někdejší poslankyně za ČSSD, bývalá nejvyšší státní zástupkyně a v současné době poradkyně Miloše Zemana. Proslula výrokem o justiční mafii, za jejíž součást označila řadu osob včetně nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké, exministra Pavla Němce ad. v souvislosti s jejich působením v kauze Jiřího Čunka.

Budoucí ministr průmyslu Karel Havlíček je vystudovaný stavař a ekonom a také úspěšný byznysmen. Do současné doby působil jako předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníku ČR a také jako místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace. „Nežádám a nebudu žádat o žádných sto dnů hájení, maximálně sto hodin. A v okamžiku, kdy to bude nezbytně nutné, začnu pracovat,“ uvedl v souvislosti s tím, že s ministerstvem v rámci své dosavadní funkce již dlouhou dobu spolupracuje.

Advokát Vladimír Kremlík doposud pracoval jako náměstek pro právní služby a hospodaření s majetkem Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Svou kariéru začínal ve Fondu národního majetku, kde působil jako právník. Později patřil k poradcům sociálnědemokratického premiéra Vladimíra Špidly, působil jako manažer v Letišti Praha a zasedal v představenstvu Českých aerolinií a správní radě ČD Cargo.

Richarda Brabce ve funkci vicepremiéra nahradí právě Havlíček a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Havlíček bude místopředsedou vlády pro hospodářství, Schillerová pro ekonomiku a finance. Kabinet tak bude mít tři místopředsedy, prvním zůstává ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).