Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident přijal Fialu se seznamem ministrů, s jedním kandidátem má problém

Na výročí sametové revoluce 17. listopadu přijal prezident Miloš Zeman v Ústřední vojenské nemocnici předsedu vítězné koalice Spolu a šéfa ODS Petra Fialu. Ten prezidentovi přinesl seznam navržených kandidátů na ministry v nové vládě. Jmenování Fialy premiérem by se mělo uskutečnit 26. listopadu na zámku v Lánech. Zeman má ovšem k jednomu jménu výhrady a doporučil Fialovi kandidáta vyměnit.

„Nebude to žádná personální averze, protože jsem ho nikdy neviděl. Ale budu mít důvody, které mu řeknu, a přes ně nepojede vlak. Ale abych nebránil vládě jako celku, řeknu Petrovi Fialovi, aby ho obsadil sám nebo pověřil některého z členů vlády,” uvedl prezident v rozhovoru pro TV Nova. Aniž by vyslovil konkrétní jméno, je zřejmé, že Zemanovi vadí kandidát na ministra zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Lipavského se Zemanem totiž rozdělují odlišné názory na zahraniční politiku.

Pravděpodobný budoucí premiér Petr Fiala Zemanovu kritiku k navrhovanému složení nového kabinetu odmítá. „Panu prezidentovi jsem představil návrh ministrů, který vychází z koaliční dohody. Tento návrh považuji za kvalitní a neuvažuji o tom, že bych ho nějak měnil,“ řekl Fiala České televizi. „Nejsem ochotný spekulovat o náhradnicích, všechna ta jména jsou ta správná,” dodal předseda ODS. 

Vznikající vláda bude mít celkem 18 členů, dle koaliční dohody Spolu a PirStan přibyla 3 ministerská křesla – ministr pro vědu a výzkum, ministr pro evropské záležitosti a ministr pro legislativu. Prvním místopředsedou vlády byl měl být šéf hnutí STAN Vít Rakušan, dalšími vicepremiéry budou Marian Jurečka (KDU-ČSL), Vlastimil Válek (TOP09) a Ivan Bartoš (Piráti).