Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident přijal na Hradě finalisty ankety Zlatý Ámos. Škola má být hrou, zdůraznil

Prezident Miloš Zeman dnes odpoledne na Pražském hradě přijal finalisty ankety o nejoblíbenějšího učitele České republiky Zlatý Ámos. Prezident Zeman ve svém projevu připomněl zejména heslo „škola hrou“. Do letošního klání se přihlásilo rekordních 92 účastníků, loni školáci zaslali 57 nominací. Finále ankety bude 27. března.

Prezident Komenského připomněl už v úvodu svého projevu a řekl, že nemá pocit, že by české školství požadavku na “školu hrou” odpovídalo. To dal do souvislosti s “diskusemi” ohledně zrušení maturity z matematiky. „Tento návrh není nepřátelský vůči matematice, tento návrh je nepřátelský vůči těm, kteří neumí učit tak, aby matematika byla zajímavá. To se týká i mé oblíbené disciplíny, to jest dějepis,“ řekl Zeman.

Podle prezidenta je skutečná výuka historie výukou příběhů. „Příběhů lidí, kteří stáli v čele svých států anebo v čele opozice vůči těmto lidem. Na škole se někdy neučí příběhy, učí se jména panovníků, učí se letopočty, a to je samozřejmě nejlepší cesta, jak historii otrávit, třebaže není nic krásnějšího než studovat historické knihy,” podotkl.

Finalistům poté popřál, aby učili tak, aby se jejich žáci radovali z toho, že se jejich předměty učit mohou. „Někdy to vypadá, jako kdyby jenom to, co je upocené, bylo důležité, a to, co je zábavné, naopak bylo nižší kategorie. Přeji vám, aby vaši žáci z vaší výuky měli zábavu,“ uzavřel Zeman.