Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident přijal kandidáta na ministra kultury Baxu, hovořili o propojení kultury a vzdělání

Druhým dnem pokračují jednání Miloše Zemana s kandidáty na ministry nové vlády, kterou povede premiér Petr Fiala. Prezident kandidáty přijímá v abecedním pořadí, jako prvního včera na zámku v Lánech přijal předsedu Pirátů Ivana Bartoše. Dnes se Zeman setkal s kandidátem na ministra pro evropské záležitosti Mikulášem Bekem (STAN) a nominantem na ministra kultury Martinem Baxou (ODS).

Protože je prezident kvůli nákaze koronavirem v izolaci, jednání se uskutečnila v podobných podmínkách jako nedělní jmenování Petra Fialy, tedy přes plexisklovou bariéru. Podle účastníků schůzky to však na jednání nemělo žádný vliv a podle Baxy to byla „živá debata“.

Budoucí ministr kultury s prezidentem hovořil mimo jiné o propojení kultury a vzdělávání, památkové péči i kompenzacích za dopady pandemie covid-19 na kulturu. Baxa Zemanovi řekl, že má v plánu ve větší míře připomínat významné okamžiky českých a československých dějin. Jako příklady uvedl 80 let od operace Anthropoid a od transportů židovských spoluobčanů. Prezident se podle něj zajímal především o problémy financování památkové péče.

Podobně jako mnozí bývalí ministři kultury i Baxa hovořil o tom, že se bude zasazovat o růst rozpočtu kultury bez náhrad církvím na jedno procento hrubého domácího produktu (HDP). K tomu se již v koaliční smlouvě zavázala koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými. Koalice chce také připravit zákon o veřejných kulturních institucích a prosazovat vyšší daňové zvýhodnění mecenášství a sponzorování.