Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident přijal kandidáta na ministra školství Balaše, jmenovat jej bude ve středu

Prezident Miloš Zeman dnes odpoledne na zámku v Lánech přijal kandidáta na ministra školství Vladimíra Balaše (STAN). Ve středu se pak prezident chystá Balaše jmenovat ministrem. Balaš nahradí dosavadního šéfa resortu Petra Gazdíka (STAN), který k 30. červnu odstoupí kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr.

Premiér Fiala po schůzce s prezidentem uvedl, že se se Zemanem shodl na tom, že musí na postu šéfa resortu školství panovat kontinuita, proto dojde ke jmenování už ve středu. Balaše označil za zkušeného právníka, který se zabývá otázkami mezinárodního práva s ekonomickými aspekty. Poznamenal, že dlouhá léta působí na vysokých školách, a má tak zkušenosti z prostředí vzdělávání a výzkumu. „Z tohoto hlediska má nepochybně všechny předpoklady, aby vykonával funkci ministra školství,“ řekl předseda vlády. 

Balaš po asi půlhodinovém odpoledním setkání s předsedou vlády řekl novinářům, že jako ministr by chtěl školství reformovat způsobem, který začal bývalý ministr Robert Plaga (ANO). Koncepce ale podle něj navazuje i na to, co prosazoval jako ministr školství Fiala v letech 2012 až 2013. „Jak funguje základní i střední školství, se mi ukazovalo na vysokém školství, vím, jak se dá pracovat se studentem,“ uvedl Balaš. Posun od memorování ke školství zaměřenému na dovednosti je podle něj správnou cestou.

Prof. JUDr. Vladimír Balaš, CSc. (*1959) v současnosti působí na Katedře mezinárodního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Dříve přednášel na Policejní akademii České republiky v Praze a Fakultě právnické Západočeské univerzity v Plzni, kde byl v letech 1993–1999 také děkanem. Působil též jako ředitel Ústavu státu a práva Akademie věd České republiky.