Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident přijal kandidáta na ministra školství Gazdíka, řešili distanční výuku a maturity

Na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem dnes do Lán dorazil kandidát na ministra školství Petr Gazdík (STAN). Hovořili spolu zejména o aktuálních problémech škol kvůli epidemii covidu-19 i o vizi školství na další čtyři roky. Gazdík po schůzce novinářům řekl, že na většině věcí se s prezidentem shodli. Zemana prý zajímal názor na distanční výuku a možné změny v maturitách.

„Pan prezident byl detailně informován, jak o mém životopisu, tak o problémech současného českého školství a o možnostech jejich řešení v budoucnu. Diskutovali jsme víc než půl hodinu o tom, jak vidím aktuální problémy ve školství, jak s koronavirem, tak vize školství na příští čtyři roky, o tom, kam jej chci směřovat,“ uvedl po jednání Gazdík. Zeman se podle něj v problematice školství velmi dobře orientuje.

V souvislosti s trvající epidemií bylo tématem například zapojování ředitelů do trasování rizikových kontaktů ve školách, protože to hygienici nestíhají. Gazdík podotkl, že na to, že to bude problém, upozorňoval už v září a mrzí ho to, že se jeho předpověď vyplnila. Prezident se podle něj zajímal především o efektivitu distanční výuky.

Gazdík s prezidentem dále diskutoval o tom, jaké obory by do budoucna mělo preferovat české školství, jak zvýšit náročnost a také jak zabránit tomu, aby studenti nestudovali obory, ze kterých pak nenajdou uplatnění. Nastupující koalice by chtěla upravit podobu maturit tak, aby se studenti lépe uplatňovali v praxi. 

Nastupující ministr předeslal, že není zastáncem častých změn zkoušek, jak se to dělo někdy v minulosti. Takový přístup podle něj hodnotu zkoušek snižuje. “Jsem připraven hledat politickou a také společenskou shodu na budoucí podobě maturit a strašně bych si přál, aby ta budoucí podoba maturit zůstala po nějaký čas minimálně deseti let,” řekl.