Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident přijal ministra vnitra Hamáčka, odsun voleb podle nich není na stole

Prezident Miloš Zeman dnes na zámku v Lánech přijal k pravidelné schůzce vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Politici spolu hovořili mimo jiné o činnosti Ústředního krizového štábu, který vláda obnovila kvůli zhoršení epidemie koronaviru, nebo o zabezpečení říjnových senátních a krajských voleb právě v souvislosti s epidemií. 

Po schůzce pak Hamáček nepřekvapivě informoval, že hlavním tématem jednání byla pandemie koronaviru. „Pan prezident se zajímal o aktuální čísla, data a prognózy vývoje,“ řekl ministr vnitra. Zeman a Hamáček se shodli, že je klíčové připravit kapacity zdravotnických zařízení na nárůst počtu hospitalizovaných a co nejvíce zploštit křivku nárůstu. 

Důležitým bodem jednání byly také nadcházející krajské a senátní volby, které se mají uskutečnit v termínu 2. a 3. října. Prezident se prý ministra vnitra ptal na to, zda budou volby bezpečné. „Děláme vše pro to, aby se lidé nebáli jít volit,“ řekl Hamáček. Dodal, že o žádné změně řádného termínu ministerstvo neuvažuje. „Odsun voleb není na stole,“ potvrdil ministr po jednání s hlavou státu. 

Ještě před schůzkou s Hamáčkem přijal prezident předsedu KSČM Vojtěcha Filipa. Podle šéfa komunistů jednali o státním rozpočtu, zrušení zdanění superhrubé mzdy a trvalém kurzarbeitu. K superhrubé mzdě Filip řekl, že ji komunisté podporují, ale „nikoli za podmínek, kdy dojde k další díře do státního rozpočtu“. Zeman ho prý potěšil tím, že si dovede představit nejen dvě nebo tři pásma, ale i čtyři pásma daně z příjmu fyzických osob. „Považujeme za nelogické, že malé firmy s pěti, deseti, 20 zaměstnanci mají stejné daně jako nadnárodní korporace,“ dodal Filip.