Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident přijal ministryni práce Janu Maláčovou, řešili covidovou nezaměstnanost

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD). Mezi hlavní témata setkání patřil vývoj nezaměstnanosti během koronavirové krize, projednávané zákony o kurzarbeitu nebo situace v hutním podniku Liberty Ostrava.

Nezaměstnanost se za rok koronavirové epidemie zvedla ze tří na 4,2 procenta. Podle ekonomů se jedná o poměrně dobrý výsledek, loni v březnu úřady práce evidovaly 225.700 uchazečů o práci, letos 306.600. Podle ministryně Maláčové je to díky programu Antivirus a jeho příspěvkům na mzdy pro firmy, na které dopadla nařízená omezení a koronavirová krize.

Ministerstvo práce a sociálních věcí pod vedením ministryně Maláčové poskytlo během koronakrize podporu celkem 73.400 podnikům, které získaly cekem 41,7 miliardy korun pro více než milion zaměstnanců. Na podporu z programu Antivirus má navázat dlouhodobý kurzarbeit, zákonná úprava se momentálně projednává se Sněmovně.

Maláčová prezidenta informovala také o zvažovaných krocích státu v případě hutní firmy Liberty Ostrava. Ta prodala emisní povolenky za miliardu sesterskému podniku do Rumunska. Odbory se proto obávají o pracovní místa.