Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident přijal ministryni spravedlnosti Benešovou, jednali o české justici

Prezident Miloš Zeman dnes přijal na zámku v Lánech na její žádost ministryni spravedlnosti České republiky Marii Benešovou. Tématem setkání byly novinky v justici, rozpočet ministerstva na příští rok či výběrová řízení v justici. Benešová také informovala prezidenta o výsledku výběru kandidáta na soudce Tribunálu Soudního dvora EU, kterým bude právník David Petrlík.

“Pan Petrlík zazářil před komisí a byl logický vítěz, tak jsem prezidenta informovala o jménu, jeho minulosti, že je jazykově vybaven a sype judikáty z rukávu. Tím přesvědčil komisi,” pochválila před prezidentem Benešová úspěšného kandidáta.

Ministryně spravedlnosti prezidentovi také sdělila, že nepovažuje za přiléhavou zprávu Evropské komise o právním státu v Česku. Chce se kvůli ní setkat s místopředsedkyní Evropské komise Věrou Jourovou, která podle ní čerpala informace pouze od neziskových organizací. „Tady nikdo neusiluje o to, aby se brala soudcům nezávislost, já teda rozhodně ne, já za to naopak tvrdě zaplatila v minulosti,“ řekla. Dodala, že s ní kvůli přípravě zprávy, která vyšla koncem září, nikdo nemluvil. „Teď pracuji na tom, abychom se setkali s paní Jourovou a začali jsme komunikovat, protože čerpala svoje poznatky jen z neziskových organizací a byly to pouze dojmy,“ shrnula.

S rozpočtem svého resortu na příští rok je ministryně podle svých slov spokojená. “S rozpočtem jsem v rámci možností spokojená, že mi zatím neubrali peníze. V podstatě jsem na stejném, je to nějakých 32 miliard a nějaké drobné. Dá se s tím vyjít, ale nemůžeme si výskat,” uvedla.