Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident přijal na Hradě ministryni financí Schillerovou, diskutovali o rozpočtu

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ministryni financí Alenou Schillerovou (za ANO). Hlavním tématem schůzky byl státní rozpočet. Vláda chce letošní schodek kvůli dopadům pandemie koronaviru zvýšit na 500 miliard korun.

Ministryně po jednání novinářům sdělila, že Zeman návrh letošního rozpočtu s půlbilionovým schodkem podpořil a nebude mít problém jej podepsat, pokud většina peněz půjde do investic. „Pan prezident podporu rozpočtu podmiňoval jedinou věcí, a to maximem peněz do investic. To byla jeho jediná podmínka,“ řekla Schillerová.

Vláda žádá Sněmovnu o navýšení schodku už potřetí, kvůli koronavirové epidemii narostl zatím ze 40 miliard na 300 miliard Kč. Pro další navýšení na 500 miliard zatím nemá menšinový kabinet ANO a ČSSD podporu, poslanci KSČM se ale při dnešním jednání sněmovního rozpočtového výboru o navýšení schodku rozpočtu na 500 miliard korun při hlasování zdrželi.

Premiér Babiš a ministryně Schillerová proto intenzivně jednají s opozicí o podpoře vládního návrhu. „Máme investovat rekordní sumu, téměř 200 miliard celkem, z toho 140 miliard z českých zdrojů. Z toho 111 miliard na dopravní infrastrukturu. Chceme se z dopadu koronaviru proinvestovat. To je ten náš hlavní cíl,“ uvedl Babiš. „Uvidíme, jak se jednotlivé strany k tomu postaví. Měly by si uvědomit, že je to jediný způsob, jak podpořit zaměstnanost, aby se investovalo, aby firmy měly práci,“ dodal premiér.