Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident přijal na Hradě vicepremiéra Hamáčka k jednání o Vrběticích i volbách

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal k pravidelné schůzce vicepremiéra, ministra vnitra a předsedu sociální demokracie Jana Hamáčka. Probírat se budou aktuální politická témata, tedy čtvrteční jednání Poslanecké sněmovny o vyslovení nedůvěry vládě a vývoj sporu s Ruskem ohledně výbuchů v muničních skladech ve Vrtběticích.

Před čtvrtečním hlasováním o nedůvěře vládě nemá ve Sněmovně premiér sjednanou podporu. Včera odpoledne před cestou do Lán mu předseda KSČM Vojtěch Filip sdělil, že jednoznačnou podporu KSČM Babišova vláda nemá. Uvedl, že komunisté otázky vyslovení důvěry Babišově kabinetu projednají ve středu v širším vedení a ve čtvrtek v poslaneckém klubu.

Prezident Zeman ovšem na včerejší schůzce Babišovi vyjádřil podporu. Zopakoval, že pokud by poslanci vládě vyjádřili nedůvěru, nechá Babišův kabinet dovládnout do říjnových voleb v demisi. „Čtyři měsíce před volbami vyvolávat destabilizaci není dobře pro nikoho,“ uvedl prezident. 

Podzimní sněmovní volby by mohly být dalším z témat schůzky. Prezident s vicepremiérem by mohli mluvit třeba také o vývoji pandemie a o uvolňování protikoronavirových opatření. Hovořit se nejspíš bude také o daru Srbska, které České republice poslalo 100.000 dávek vakcíny značky Pfizer.