Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident přijal na Pražském hradě amerického ministra zahraničí Mikea Pompea

Na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem dorazil na Pražský hrad americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Doprovázel jej předseda vlády Andrej Babiš, se kterým krátce předtím Pompeo poobědval v Kramářově vile. Prezident se šéfem americké diplomacie mluvil o ekonomické či bezpečnostní spolupráci.

Vzhledem ke zdvořilostnímu charakteru návštěvy trvala schůzka jen přibližně 20 minut. Podle dřívějšího vyjádření americké diplomacie šlo, na rozdíl od úterního setkání s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD) a dnešní schůzky s předsedou vlády, spíše o formální záležitost. Setkání se však neslo v srdečném duchu a příležitost pohovořit měly i manželky obou státníků – Ivana Zemanová a Susan Pompeová.

Na příjezd amerického ministra na hradním nádvoří čekala skupina demonstrantů s transparenty kritickými vůči Zemanovi a premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Chvíli před příjezdem Pompea je policie vytlačila do průchodu na další nádvoří, proti čemuž hlasitě protestovali. 

Demonstranté sebou měli transparenty v češtině i angličtině, na kterých Pompea varovali, aby Babišovi a Zemanovi nevěřil. „Pane Pompeo, Zeman a Babiš demokracii za zády opouští, s Ruskem a Čínou se zrady dopouští,“ bylo například na jednom z transparentů.