Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident přijal na Pražském hradě předsedu České unie sportu Miroslava Janstu

Prezident Miloš Zeman dnes přijal na Pražském hradě na jeho žádost předsedu České unie sportu Miroslava Janstu. Prezident ocenil úlohu České unie sportu a poblahopřál Miroslavu Janstovi k nedávnému znovuzvolení do funkce předsedy České unie sportu.

Osmapadesátiletý právník a někdejší basketbalista Jansta při valné hromadě České unie sportu v Nymburku dostal hlasy od všech 143 přítomných delegátů. Nic na tom nezměnil ani fakt, že minulý týden stál před soudem jako obžalovaný v kauze sportovních dotací z roku 2017. Když byl obviněn, chtěl z čela ČUS odstoupit, ale kolegové ho přesvědčili, aby pokračoval.

V novém funkčním období do roku 2024 chce Jansta pokračovat v boji o navýšení státních prostředků na sport. „Naším cílem je minimálně 15 až 16 miliard, které teď má kultura. Ten cíl je oprávněný a myslím, že zřízením agentury je reálný,“ řekl. Peníze by podle něj měly putovat přímo do klubů a přímo do svazů, aby mohly organizovat a rozvíjet svá sportovní odvětví.

Jansta chce bojovat mimo jiné za zvýšení podpory kolektivních sportů, které na rozdíl od těch individuálních nemohou těžit z prostředků ministerstev školství, obrany a vnitra na rezortní sportovní centra. „U kolektivních sportů by měly jít peníze zřejmě na akademie, na centra pro mládež. Podpořit kluby, které hrají mezinárodní soutěže. Jde o diskuzi, jakým způsobem to udělat,“ poznamenal.

Česká unie sportu je největší střešní sportovní organizací v zemi. Sdružuje 75 sportovních svazů a má více než milion členů. Prostřednictvím sportovních servisních center poskytuje zejména administrativní podporu klubům a tělovýchovným jednotám.