Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident přijal na zámku v Lánech nového slovenského premiéra Hegera

Prezident Miloš Zeman přijal na zámku v Lánech nového slovenského premiéra Eduarda Hegera. Na schůzce by politici hovořili kromě koronaviru také o bilaterálních vztazích včetně ekonomické spolupráce po skončení pandemie nebo o regionální spolupráci včetně formátu visegrádské čtyřky, Heger se odpoledne setkal také s premiérem Andrejem Babišem (ANO), předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a šéfem Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO).

„Prezident republiky Miloš Zeman a předseda Slovenské republiky Eduard Heger ocenili výborné česko-slovenské vztahy, shodli se, že velmi důležitým formátem spolupráce je V4 a hovořili o důležitém tématu ekonomického obnovy po pandemii,“ informoval prezidentův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček.

Jedním z hlavních témat schůzky bylo očkování proti koronaviru. Slovensko pořídilo ruskou vakcínu Sputnik V, očkovat s ní ale ještě nezačalo a celou záležitost provázejí ostré spory, které byly jednou z příčin vládní krize. Mezi příznivce očkování Sputnikem V patří i Zeman.

Z Lán se Heger přesunulna pracovní oběd do Kramářovy vily s Babišem. Řešili spolu podobná témata včetně aktuálního vývoje pandemie, řeč byla také o regionální a bilaterální spolupráci v oblasti ekonomiky, obrany nebo energetiky.

Heger se stal předsedou slovenské vlády na začátku dubna. Ve funkci nahradil premiéra Igora Matoviče, který podal po téměř měsíc trvající vládní krizi demisi. Krizi odstartoval nákup vakcíny Sputnik V, její dovoz prosazoval navzdory nesouhlasu části koalice hlavně Matovič.