Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident přijal na Pražském hradě amerického velvyslance Stephena B. Kinga

Prezident Miloš Zeman dnes přijal na Pražském hradě u příležitosti pracovního oběda Stephena B. Kinga, velvyslance Spojených států amerických v České republice. Zeman s Kingem hovořili o chystaném česko-americkém obchodním fóru, o růstu výdajů na obranu a také situaci na Blízkém východě a v Afghánistánu.

Česko-americké obchodní fórum se uskuteční v březnu na Pražském hradě a bude zaměřeno především na české malé a střední firmy. Na uspořádání investičního fóra se Zeman podle dřívějších zpráv dohodl s Kingem už loni. „Budeme hledat příležitosti pro naše podnikatele,“ uvedl Zeman k chystané akci.

Česko se v NATO zavázalo ke dvouprocentním výdajům ve vztahu k hrubému domácímu produktu, představitelé vlády ale závazek v poslední době zpochybnili. Podle premiéra Andreje Babiše by tuto sumu na obranu mohlo Česko v roce 2024 dávat v případě stabilního ekonomického růstu. „Pan prezident podporuje závazek dosáhnout dvě procenta HDP. Během rozhovoru pan prezident potvrdil své výhrady k vyjednávání s Talibánem a k záměru stáhnout vojska z Afghánistánu,“ informoval po skončení jednání tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Velvyslanec Stephen King dnes také poděkoval Zemanovi za podporu blízkovýchodního plánu prezidenta Donalda Trumpa. Mírový plán zveřejněný koncem ledna počítá s existencí Palestiny po boku Izraele. Zeman už dříve řekl, že jde po dlouhé době o konkrétní plán, o kterém je možné jednat.