Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident přijal na Pražském hradě české velvyslance. Hovořil o exportu i lidských právech

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal české velvyslance, kteří tento týden dorazili do Prahy na svou každoroční poradu. Diplomaté od pondělí v Černínském paláci debatují o české zahraniční politice, ekonomické diplomacii i o bezpečnostních a konzulárních tématech. Setkání s prezidentem je tradičním bodem programu porady.

Prezident svůj projev začal názorem na ekonomickou situaci. Na Česko bude mít podle něj negativní vliv zpomalování německé ekonomiky. „Mejdan skončil,“ řekl. Příležitost vidí v možném vývozu elektrické energie do Německa, které podle Zemana bude potýkat s nedostatkem. „Pokud bude pokračovat program uzavírání německých elektráren a pokud my se k tomu bláznovství nepřidáme, máme skvělou příležitost k exportu elektrické energie do Německa,“ dodal.

Prezident zmínil, že chce v zahraničí hledat stále nové příležitosti pro české podnikatele. K obchodu s africkými zeměmi je však Zeman spíše skeptický. „Nejde jenom o to uzavřít obchod, ale pak ho i zaplatit,“ podotkl. Zajímavá pro podnikatele podle něj může být i Indie, kde jsou ale stále velké byrokratické překážky. „V každém případě pracujme na diverzifikaci našich exportních aktivit,“ uzavřel k tématu ekonomické diplomacie.

Zeman přítomným diplomatům také řekl, že nemá rád kárání představitelů cizích zemí kvůli tomu, že porušují lidská práva. „Oni se buď pobaveně usmějí, nebo se zamračí. A způsobí nám to zbytečné škody třeba na cestovním ruchu,“ uvedl Zeman. Zdůraznil, že důležitější než plané tlachání jsou konkrétní činy. „Žvanění o lidských právech je neproduktivní, to, co potřebujeme, je konkrétní lidskoprávní pomoc,“ uvedl.

Za příklad takové pomoci pak dal svou přímluvu za propuštění ukrajinského duchovního a teologa Igora Kozlovského, o jehož osvobození poprosil Vladimira Putina. Kozlovskij byl pak koncem roku 2017 mezi zajatci, které si vyměnili Ukrajinci s proruskými rebely. „Jak říká talmud: kdokoliv zachránil jeden lidský život, zachránil celé lidstvo,“ konstatoval Zeman.