Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident přijal předsedu KSČM Vojtěcha Filipa, hovořili o Havlíčkovi i Kosovu

Prezident republiky Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě přijal předsedu KSČM Vojtěcha Filipa. Jednali o aktuální situaci na ministerstvu dopravy a o zahraniční politice. Po schůzce Filip uvedl, že prezident se na jeho popud zeptá premiéra Andreje Babiše (ANO), jak dlouho bude ministr Karel Havlíček stát v čele Ministerstva dopravy.

Předseda Filip oznámil, že pokud by měl být Havlíček zároveň ministrem dopravy i ministrem průmyslu a obchodu až do konce tohoto volebního období, KSČM by vyvolala s ANO dohodovací řízení, zda mají komunisté i nadále menšinovou vládu ANO a ČSSD tolerovat.

„Respektuju to jmenování na dobu dočasnou, ale ty úkoly, které jsou před námi, ať už jde o výstavbu jaderných bloků, ať už v Dukovanech nebo v Temelíně, nebo o otázku vysokorychlostních komunikací, dálnic a železnic, jsou tak náročné, že to vyžaduje plné angažmá,“ uvedl. „Prezident přisvědčil, že hledání nového kandidáta na ministra dopravy by bylo správné,“ dodal Filip.

Druhá část jednání na Pražském hradě se týkala zahraniční politiky. „Informoval jsem prezidenta, že klub KSČM připravil usnesení, které umožní takzvané oduznání Kosova jakožto státu. Jsme připraveni tento bod zařadit na březnové jednání Sněmovny,“ řekl Filip při odchodu z Pražského hradu. „Miloš Zeman mi sdělil, že to považuje za dobrý krok. Jeho stanovisko v této věci je ostatně dlouhodobě známo a jasně ho prezident vyslovil i při své nedávné návštěvě Srbska,“ podotkl Filip.

Závěr jednání se podle Filipa týkal rezoluce Valného shromáždění OSN ze 17. prosince, která vyzvala k zabránění přezkoumání výsledků druhé světové války a odmítnutí zločinů proti lidskosti a válečných zločinů spáchaných během druhé světové války. Česká republika se tehdy zdržela hlasování. „Tento postup české diplomacie považuje KSČM za ostudu. A vůbec celá politika současného ministerstva zahraničí je skandální. O tomto postoji KSČM jsem prezidenta informoval,“ řekl.