Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident přijal předsedu Pirátů Ivana Bartoše, jednali o covidu a postupu po volbách

Prezident republiky Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přivítal předsedu České pirátské strany Ivana Bartoše, který jej požádal o setkání. Bartoš prezidentovi přestavil plány předvolební koalice Pirátů a Starostů na zvládání covid-19 a chtěl od Zemana slyšet, jak bude jako hlava státu postupovat po podzimních parlamentních volbách.

„Zítra se v 14:00 sejdu s prezidentem republiky. Zajímá mě, co je prezident ochoten udělat pro zvládnutí koronavirové krize a jaký je jeho názor na záchranu maloobchodu. Představím mu také náš plán Za 5 dvanáct,” informoval v pondělí Ivan Bartoš.

Prezident si podle šéfa Pirátů přeje, aby se při očkování proti covid-19 využívaly jen vakcíny schválené Evropskou lékovou agenturou, ale preferuje maďarskou cestu. Maďaři se rozhodli nakoupit ruskou vakcínu Sputnik V ještě před tím, než ji schválila Evropská léková agentura. Před pár dny se kvůli zkušenostem s vakcínou Sputnik V vypravil do Maďarska i premiér Andrej Babiš. 

Zeman také řekl, že nemá nic proti, jmenovat Bartoše premiérem, pokud tak rozhodnou voliči. „Pan Bartoš musí vyhrát volby, to je základní podmínka, abych ho jmenoval premiérem,“ uvedl již dříve prezident. „Já si počkám na tu povolební situaci a ať už to bude kdokoli, tak bude muset mít kromě vítězství ve volbách také zajištěnou, pokud nedostane 51 procent, nějakou koalici,“ avizoval Zeman s tím, že jako vždy využije všech svých možností, které mu Ústava poskytuje.

„A když tu důvěru nedostane, tak prezident má ještě jednu šanci jmenovat premiérem. Může to být tentýž, může to být druhý na pásce a podle Ústavy třetí šanci už má předseda Sněmovny,“ dodal Zeman.