Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident přijal šéfa Pirátů Bartoše, jednali o rozpuštění Sněmovny a předčasných volbách

Prezident republiky Miloš Zeman dnes přijal k jednání předsedu Pirátské strany Ivana Bartoše. Hovořili spolu o prezidentových krocích po případném rozpuštění Poslanecké sněmovny a předčasných volbách. Bartoš prezidentovi zopakoval, že nepovažuje za vhodné v současné situaci vyvolat ve sněmovně hlasování o nedůvěře vládě. O vyvolání nedůvěry Babišovu kabinetu usiluje koalice Spolu. 

„Prezident se nevyjádřil (k rozpuštění Sněmovny) úplně jasně, ale v Ústavě není možnost dvojího výkladu. Jsem tak přesvědčen, že prezident konat musí,“ sdělil po jednání s prezidentem Bartoš. Právě Piráti a hnutí STAN chtějí usilovat o předčasné volby poté, co Senát schválí volební zákon. Podle Bartoše to je jediná správná možnost, která voličům umožní „znovu rozdat politické karty”. 

Rozpuštění dolní komory je podle předsedy Bartoše lepší řešení, než vyslovit vládě nedůvěru. Právě to chce ve Sněmovně prosadit druhá opoziční koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09). Ve Sněmovně již shání podpisy pro svolání mimořádné schůze. Piráti a STAN s tímto krokem nesouhlasí, podle nich by pak byl na tahu prezident Miloš Zeman. Vyslalo by to také negativní signály spojencům v době, kdy se zhoršují Česko-ruské vztahy. 

„Vyslovení nedůvěry vládě by znamenal chaos, a to i vzhledem k tomu, jak je Česká republika vnímána z pohledu EU a NATO. Působilo by divně, kdyby po vyhoštění diplomatů, přišla vláda o důvěru,“ vysvětlil Bartoš. 

Zeman v nedělním rozhovoru na CNN Prima News uvedl, že poté, co poslanci odhlasují rozpuštění Sněmovny, může, ale také nemusí ji rozpustit. Takovou variantu ale odmítají ústavní právníci. Podle nich má prezident povinnost tak učinit, a to bez zbytečného odkladu.