Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident přijal šéfa ÚOHS Rafaje, vláda žádá jeho odvolání z antimonopolního úřadu

Prezident Miloš Zeman dnes na zámku v Lánech jednal s předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petrem Rafajem. Koaliční ANO a ČSSD usilují o jeho odvolání, které je v rukách prezidenta. Zeman si proto Rafaje pozval, aby s ním situaci prodiskutoval. 

O návrhu na Rafajovo odvolání se Zemanem minulý týden v Lánech jednali premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Prezident se k jejich argumentům na schůzce nevyjádřil a své stanovisko slíbil zveřejnit až po schůzce s Rafajem. Výsledek schůzky ale není znám. Mluvčí Jiří Ovčáček po skončení setkání sdělil, že Pražský hrad žádné vyjádření poskytovat nebude.

K Rafajovu odvolání vyzvaly neziskové organizace na jednání protikorupční rady vlády a také Ústecký či Liberecký kraj kvůli korupčním kauzám, které ÚOHS a Rafajovu osobu poslední dobou provázejí. Loni se nicméně prezident Rafaje zastal souvislosti s policejním zásahem na ÚOHS kvůli údajnému ovlivňování tendru na výběr dálničního mýta. Zeman tehdy uvedl, že důvodem k jeho odchodu by měl být až pravomocný rozsudek.

Předsedou ÚOHS je Rafaj od 9. července 2009, jeho druhý a podle zákona poslední možný šestiletý mandát skončí zhruba za rok. Vicepremiér Hamáček ale minulý týden uvedl, že úřad z jeho pohledu potřebuje “restart” už dřív. „Z našeho pohledu by pro úřad i pro fungování hospodářské soutěže bylo přínosnější, kdyby se to vyřešilo rychleji,“ řekl.