Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident přijal starosty z okolí Vrbětic. Slíbil, že podpoří odškodnění dotčených obcí

Prezident Miloš Zeman v úterý na Pražském hradě přijal starosty obcí z okolí vrbětického muničního areálu. Přislíbil jim podporu poslaneckého návrhu zákona, který počítá s odškodněním ve výši zhruba 660 milionů korun za omezení po výbuchu dvou muničních skladů pro Zlínský kraj, dotčené obce a jejich obyvatele. 

„Slíbil nám, že ho (odškodnění – pozn.) svým podpisem podpoří, že jej nebude vetovat. Pan prezident to plně respektuje a souhlasí, aby se občané a obce po tolika letech dočkali odškodnění,” uvedl starosta obce Vlachovice Zdeněk Hověžák (STAN). 

Návrh zákona o odškodnění za výbuchy z roku 2014 před dvěma týdny podpořila vláda. Zlínský kraj by měl podle návrhu dostat 59 milionů korun a pětice obcí Bohuslavice nad Vláří, Haluzice, Lipová, Vlachovice a Slavičín celkem zhruba 309,5 milionu korun. Mezi obyvatele by stát mohl rozdělit podle odhadů kolem 291 milionů korun. Podmínkou by bylo trvalé bydliště v některé z obcí, lidé by o peníze žádali ministerstvo vnitra. 

V areálu muničních skladů u Vrbětic došlo v roce 2014 k dvěma výbuchům. První výbuch nastal 16. října, zemřeli při něm dva lidé. Další sklad vybuchl 3. prosince 2014. Sousední obce musely být krátkodobě evakuovány, areál byl ohrazen a poté následovalo několikaleté odklízení následků a vyšetřování příčin výbuchu. Zásah bezpečnostních složek byl ve Vrběticích ukončen po šesti letech 13. října 2020. 

V dubnu pak 2021 vláda zveřejnila důvodné podezření, že do výbuchů byli zapojení důstojníci ruských tajných služeb. Podle prezidenta Zemana však existuje více vyšetřovacích verzí explozí, ač nevylučuje, že verze se zapojením ruských agentů může být pravdivá. a výbuchy však podle něj může stát také neodborná manipulace s výbušninami nebo snaha zakrýt manko v muničním skladu.