Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident přijal v Lánech premiéra Babiše, hovořili o nouzovém stavu a řešení pandemie

Prezident Miloš Zeman v pátek na zámku v Lánech premiéra Andreje Babiše (ANO). Mluvili spolu o současné situaci kolem pandemie koronaviru. Prezident vyjádřil nespokojenost s neprodloužením nouzového stavu, protože tato situace ohrožuje zdraví a životy lidí. Vláda proto o víkendu po dohodě s hejtmany nouzový stav prodloužila o dalších 14 dní.

Premiér po skončení schůzky informoval novináře, že prezident nabídl zprostředkování schůzky politických stran kvůli nouzovému stavu. „Pan prezident se nabídl, že by mohl zorganizovat setkání parlamentních stran, že by dělal nějakou mediaci. My jsme se snažili vyjednávat s opozicí včera, ale dnes už nemáme o čem vyjednávat,“ řekl Babiš. 

Nakonec se premiér o víkendu dohodl s hejtmany, kteří požádali vládu o vyhlášení nouzového stavu a ta jim vyhověla. „Když nouzový stav skončí, neznamená to, že jsme porazili covid. Situace je vážná, počet hospitalizovaných se nijak zvlášť nemění. Když skončí nouzový stav, můžou se dát do pohybu miliony lidí. To může zásadně ohrozit naše zdravotnictví,” vysvětlil premiér. 

Prezident Zeman kroky vlády v boji s pandemií dlouhodobě podporuje. Kritizuje naopak opozici, která podle něj není dostatečně konstruktivní. Vládě vyčetl pouze například chyby v komunikaci.