Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident přijal zástupce kontrolních institucí. Vyzval je, ať jsou „krutí a nepříjemní“

Prezident Miloš Zeman v úterý v Rudolfově galerii Pražského hradu přivítal představitele domácích i zahraničních nejvyšších kontrolních institucí. V projevu je pak vyzval, ať jsou při kontrolách politiků nekompromisní, neboť politici mají silné pokušení utrácet peníze daňových poplatníků.

Svou řeč zahájil Zeman úvodem „Milý Mílo, vážení prezidenti, vážení viceprezidenti, vážení předsedové nejvyšších ústavních úřadů,“ aby dal najevo svůj blízký vztah k nedávno jmenovanému prezidentovi Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslavu Kalovi. O jeho zvolení letos v březnu rozhodli poslanci.

„Je skvělé vidět takovou skupinu prezidentů na Pražském hradě. Nuže, jaký je rozdíl mezi hlavou státu a prezidentem NKÚ? Ta druhá osoba je důležitější. A víte proč? Jste prakticky jedinou překážkou proti plýtvání. Proti plýtvání našich politiků. Hlavně před volbami. Jako premiér jsem vždy říkával panu Voleníkovi, předchozímu prezidentovi, aby byl krutý, nepohodlný, nepříjemný a že má postihovat politiky,“ pokračoval Zeman.

„Všichni politici se snaží být zvoleni nebo znovu zvoleni a mají k dispozici hodně peněz, ale ne jejich peněz, ale peněz daňových poplatníků, a zde je silné pokušení utrácet, to opakuji ještě jednou. A tak jsem požádal bývalého prezidenta a současného prezidenta, aby poslali politiky, když už ne do vězení, tak do penze bez ohledu na to, kolik jim je let. Na závěr bych vám chtěl říci, buďte nepohodlní, buďte krutí, buďte nepříjemní. Ukládání mnoha pokut a sankcí našim politikům je nedílnou součástí vytvoření zpětné vazby mezi NKÚ a politiky,“ vyzval na závěr prezident přítomné kontrolory.