Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident znovu přijme premiéra Babiše příští středu, předsedu ČSSD Hamáčka vynechali

Prezident Miloš Zeman přijme ve středu 24. července na zámku v Lánech premiéra Andreje Babiše (ANO). Babiš s předsedou sociálních demokratů Janem Hamáčkem po úterním setkání sdělili novinářům, že o schůzku kvůli sporu o výměnu ministra kultury požádají prezidenta společně. Nakonec tak ale učinil Babiš sám. Podle Hamáčka je to v pořádku, premiér ho o tom předem informoval.

„Vzhledem k tomu, že jmenování a odvolání ministrů je primárně věc mezi prezidentem a premiérem, je to dle mého názoru v pořádku, a i v souladu s usnesením předsednictva ČSSD, které vyzvalo premiéra, aby celou věc řešil,“ napsal Hamáček.

Prezident při poslední schůzce s Hamáčkem 12. července uvedl, že je připraven k 31. červenci vyhovět Babišově návrhu na odvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Hamáček tehdy také řekl, že ohledně Michala Šmardy nominovaného do křesla ministra Zeman vyčká na rozhodnutí pondělního předsednictva ČSSD.

Místopředseda ČSSD Šmarda v pondělí po jednání předsednictva strany řekl, že pokud se situace nevyjasní do 1. srpna, podají ministři za tuto stranu demisi. Což by podle koaliční smlouvy znamenalo konec vlády. Zeman, Babiš, Hamáček i Staněk se už kvůli výměně ministra kultury sešli v různých kombinacích několikrát, zatím však bez výsledku.