Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident přivítal na tradiční novoroční oběd v Lánech premiéra Fialu s manželkou

Prezident Miloš Zeman s první dámou Ivanou Zemanovou přivítali na zámku v Lánech k tradičnímu novoročnímu obědu předsedu vlády Petra Fialu s manželkou. Podávaly se vepřové řízečky s bramborovým salátem, kachní paštika a citronový sorbet. Tradici novoročních setkání hlavy státu a předsedy vlády inicioval Zemanův předchůdce Václav Klaus.

Byl to poslední novoroční oběd v tomto složení, neb Zemanovi v březnu skončí mandát a 13. a 14. ledna začnou lidé volit jeho nástupce.

Obě manželky dostaly květinu. „Krásná kytička. Osobně jsem jí vybíral,“ uvedl Zeman, když předával Janě Fialové květinu. „Ladím s ní,“ dodala manželka premiéra, která zvolila bílé šaty s dlouhým rukávem. Oproti tomu Ivana Zemanová zvolila klasický model modrých šatů, nápadně podobným těm, které měla i během minulých obědů.

Prezident se následně usmál na novináře a manželce premiéra řekl, že jí to moc sluší. Fiala se tradičně zapsal do pamětní knihy, stejně tak jeho manželka a následně oba páry putovaly do vedlejší místnosti na oběd.

Zeman pochválil Fialovi jeho novoroční projev, který pronesl k národu 1. ledna. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka byl společný oběd příležitostí k „diskusi nad aktuálními tématy“. Prezident s premiérem tak mohli mluvit například o jmenování nového ministra životního prostředí. Na něj minulý týden Fiala Zemanovi navrhl Petra Hladíka (KDU-ČSL).