Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident promluví na česko-izraelském online setkání ke Dni památky obětí holocaustu

Předsedové obou parlamentních komor dnes krátkými proslovy připomněli Den památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Vzpomínkové setkání uspořádala Federace židovských obcí v ČR a Nadační fond obětem holocaustu. Letos se kvůli protiepidemickým opatřením konal v komorním prostředí. Na česko-izraelském online setkání promluví také prezident Miloš Zeman.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) řekl, že Evropa se ráda chlubí vyspělou demokracií, kvalitou života nebo dodržováním principů a hodnot. Dokázala to podle něj díky tomu, že má židovsko-křesťanské kořeny. Zdůraznil, že holokaust směřoval ke zničení těchto kořenů.

Používání Davidovy hvězdy při současných protestech proti vládním protiepidemickým opatřením Vystrčil označil za vyjádření nekonečné neúcty k tomu, co lidé s tímto symbolem v minulosti zažívali. Podle předsedy Sněmovny Radka Vodnráčka (ANO) si ti, kteří symbol zneužili, zaslouží nejhlubší opovržení.

Vondráček ve svém proslovu zdůraznil, že holokaust musí stále připomínán a nesmí být relativizován. „Ti, kteří sami sebe připodobňují k Židům za holokaustu tak, aby dodali své politické agendě zdání naléhavosti a osudovosti, zaslouží tvrdé odsouzení,“ řekl. Znevažují podle něj památku šesti milionů zavražděných.

Za Česko promluví i ministr zahraničí Tomáš Petříček a zvláštní zmocněnec pro holocaust, mezináboženský dialog a svobodu vyznání Robert Řehák. Prezident Zeman svůj projev přednese v angličtině, podle mluvčího Jiřího Ovčáčka bude hned poté uveřejněna i česká verze.